Logo - Centrum Pieniądza im. Sławomira S. SkrzypkaLogo - Centrum Pieniądza im. Sławomira S. Skrzypka
Zamknij
ul. Świętokrzyska 11/21
00-919 Warszawa

Historia Ekonomia Edukacja

 

Nowoczesna, bezpłatna edukacja ekonomiczna dla wszystkich

Poznaj fascynujący świat pieniądza! Odkryj znaczenie pieniądza w gospodarce poprzez nasze ekscytujące wystawy, pasjonujące programy edukacyjne, porywające wykłady i inspirujące wydawnictwa. Poznaj, ucz się i bądź z nami!

"Do pieniędzy przywiązujemy tak wielką wagę dlatego, że są łącznikiem pomiędzy teraźniejszością a przyszłością"
- John Maynard Keynes

Misja i cele

Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka powstało, aby popularyzować wiedzę na temat ekonomii i historii pieniądza. Staramy się prowadzić edukację w sposób atrakcyjny dla odbiorców, przy wykorzystaniu różnorodnych form prezentacji i nowoczesnych technologii. Działalność Centrum Pieniądza NBP ma na celu dotarcie do szerokiego grona odbiorców i przybliżenie mu zagadnień związanych z rozwojem ekonomii i gospodarki pieniężnej, funkcjami, jakie pieniądz pełnił na przestrzeni dziejów, a także historią powstania i ewolucją systemu bankowego oraz bankowości centralnej.

Historia

Pomysłodawcą Centrum Pieniądza NBP był tragicznie zmarły w katastrofie smoleńskiej prezes Narodowego Banku Polskiego Sławomir S. Skrzypek. Rozpoczęte za jego kadencji działania zaowocowały powstaniem i rozwojem placówki, która z roku na rok zyskuje coraz większą popularność.

2008

Rozpoczęcie pierwszych prac koncepcyjnych nad placówką. Gromadzenie pierwszych eksponatów, wymiana doświadczeń z podobnymi placówkami na świecie. Nawiązanie współpracy z ekspertami w dziedzinie ekonomii, historii gospodarczej i historii pieniądza.

2011

Podjęcie przez Zarząd NBP decyzji o nadaniu Centrum Pieniądza imienia Sławomira S. Skrzypka.

2014

Rozpoczęcie prac mających na celu realizację projektu architektonicznego placówki, zatwierdzonego przez Zarząd NBP. Działania obejmowały ponad 2000 m2 powierzchni w budynkach przeznaczonych na Centrum Pieniądza przez Narodowy Bank Polski.

2016

Otwarcie Centrum Pieniądza NBP dla zwiedzających.

2016

Obiekt bez Barier CP NBP otrzymało Certyfikat dostępności dla osób z niepelnosprawnością Fundacji Integracja.

2017

Muzeum Miesiąca Dziennik turystyczno-kulinarny Poznaj Polskie i jej sąsiadów z Polą Neis.

2018

Słoneczniki Wyróżnienie Jury za organizację spotkań „Rodzinne Soboty w Centrum Pieniądza”.

2018

100 tysięczny gość CP NBP.

2019

Uruchomienie internetowego systemu rezerwacji wizyt w CP NBP.

2022

Najlepsze atrakcje dla dzieci w Polsce 2022 Centrum Pieniądza NBP otrzymało wyróżnienie w kategorii: Najlepsze Parki Nauki i Centra Doświadczeń.

2022

Nagrodzenie Narodowego Banku Polskiego Statuetką Strażnika Pamięci w kategorii "Instytucja" w ramach X edycji nagrody Strażnik Pamięci. Nagroda została przyznana za stworzenie i prowadzenie Centrum Pieniądza NBP imienia Sławomira S. Skrzypka.

2023

Jedna z najważniejszych zmian na ekspozycji od 2016 roku - kompleksowa modernizacja CP NBP, wymieniono lub zmodernizowano kluczowe dla zwiedzających elementy multimedialne Centrum Pieniądza NBP.

2023

Przyjęliśmy 125 309 gości, co stanowi najwyższy wynik od 2016 roku, kiedy Centrum otworzyło się dla zwiedzających.

2024

Półmilionowy gość CP NBP.

Patron Centrum Pieniądza NBP

Sławomir S. Skrzypek urodził się w 1963 roku w Katowicach. Ukończył Politechnikę Śląską w Gliwicach, studiował w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie i w Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Uzyskał dyplom MBA na University of Wisconsin-La Crosse, a także ukończył kurs Business Management Uniwersytetu Georgetown. Karierę zawodową rozpoczął w 1993 roku w Najwyższej Izbie Kontroli. Wa latach 2001-2002 był członkiem zarządu PKP, od 2002 roku do 2005 roku pełnił funkcję wiceprezesa zarządu PKO BP, a we wrześniu 2006 roku objął obowiązki prezesa tego banku. Od maja 2006 roku sprawował funkcję przewodniczącego Rady Nadzorczej TVP. 10 stycznia 2007 roku Sławomir S. Skrzypek został powołany przez Sejm RP na stanowisko prezesa Narodowego Banku Polskiego. 10 kwietnia 2010 roku zginął w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem w drodze na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Osierocił troje dzieci. Został pochowany 19 kwietnia 2010 roku na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.
Ikona z ludzikiem do otwierania panelu kontrolnego WCAG
Aa+
Aa-
Ikona kontrastu
Ikona linku
Ikona skali szarości
Ikona zmiany na czytelne czcionki
Ikona resetu ustawień WCAG
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.